Sodelovanje s svojci je izrednega pomena za uspešno rehabilitacijo in dobro počutje uporabnika v centru. S svojci začnemo sodelovati že v postopkih sprejema uporabnika v center. Prav tako je pomembno nadaljnje sodelovanje v času vključitve uporabnika. Pomembno je, da se z uporabnikom dogovorimo, kako in koliko bodo sodelovali njegovi svojci v času vključitve v center.
Delo s svojci poteka individualno in/ali skupinsko. Svojcem nudimo osebno in stvarno pomoč:
- informiranje,
- svetovanje, sodelovanje in nudenje podpore,
- pomoč pri urejanju določenih pravic,
- izdaja potrebnih potrdil, ipd.
Sodelovanje s svojci poteka na različnih nivojih:
- Timski sestanki - sodelovanje svojcev na timskih sestankih je namenjeno oblikovanju in dogovarjanju o individualnem rehabilitacijskem načrtu, o poteku rehabilitacije, razreševanju problemov pri vključevanju uporabnika v center, svetovanju pri nabavi terapevtskih pripomočkov in dogovarjanje o sodelovanje z zunanjimi institucijami, informiranju o doseganju zastavljenih ciljev rehabilitacije, prenosu terapevtskega dela in znanj v popoldanski čas življenja uporabnika, ipd.
- Skupni sestanki za svojce – izvajamo jih minimalno dva krat na leto. Na skupnih sestankih svojce informiramo o letnih programih, dogodkih, nadstandardnih programih, predstavljamo strokovna področja našega dela ali povabimo zunanje strokovnjake, da nam predstavijo za svojce pomembne vsebine.
- Pogovorne ure in telefonski razgovori – izvajajo se glede na potrebe in želje posameznih svojcev.
- Druženje ob različnih skupnih prireditvah in praznikih.
- Srečanja oz. delavnice za svojce, ki potekajo na obeh enotah 1x mesečno.